Legendy slovenského grafického dizajnu v Projekte ‘73 naživo na Magio pláži

21. 7. 2016 | Novinky

V pondelok 25. júla majú diváci Letného kina Bažant Kinematograf na Magio pláži pred filmom Eva Nová možnosť vidieť krátky zaujímavý dokument Projekt ´73 aj za účasti jeho autorov a protagonistov. 

3 legendy grafického dizajnu a jedno zadanie – vytvoriť plagát pre Zlatý Bažant ’73. Spôsobom, akým sa vyrábali v sedemdesiatych rokoch – ručne, poctivo a s použitím postupov z obdobia, keď bol po prvýkrát uvarený Zlatý Bažant ’73.

Film Projekt ´73 vznikol v rámci úspešnej a kvalitnej reklamnej retro-kampane na novinku Zlatý Bažant ´73 – pivo inšpirované minulosťou, ktorú v apríli tohto roka priniesol pivovar v Hurbanove. Jej autori pri pátraní po koreňoch a tradičných postupoch však zašiel ešte o krok ďalej – oslovil tri legendy grafického dizajnu, aby poodhalili postupy, akými sa pred štyrmi desaťročiami vytvárala reklama.

V Projekte ‘73 oslovil Zlatý Bažant tri legendy slovenského dizajnu – Pavla Chomu, Karola Rosmányho a Jana Meisnera, ktorí v sedemdesiatych rokoch tvorili okrem návrhov kníh, log a prospektov aj propagačnú grafiku. Každý z nich dostal rovnakú úlohu – vytvoriť autorský plagát pre Zlatý Bažant ‘73, ale inak, ako sa plagáty vyrábajú dnes – ručne, poctivo a za použitia postupov, aké sa používali pred štyridsiatimi rokmi. Traja skúsení umelci sa podobne ako pracovníci pivovaru v Hurbanove museli preladiť na prácu pôvodnými technikami ako ručná kresba, koláž, vystrihovačky alebo sieťotlač.

Film mapuje tvorbu troch výnimočných plagátov z dielne troch významných slovenských grafických dizajnérov, ktorí ho na Magio pláži aj osobne uvedú.

Viac informácii o projekte a o jeho autoroch nájdete na webstránke Projekt ´73.

Prílohy
TS Heineken Projekt ´73 (doc)
Ďalšie Novinky
11. 9. Novinka
Bažant Kinematograf na 11. MFF Cinematik v Piešťanoch
18. 8. Novinka
Na Magio pláži premietame ešte trikrát
15. 8. Novinka
RODINNÝ FILM má premiéru na Magio pláži
5. 8. Novinka
Program kina Bažant Kinematograf od 6. augusta
1. 8. Novinka
Program Bažant Kinematograf v prvý augustový týždeň

Dnešný program

Celý program

Digitalizáciu Kinematografu podporil:

avf