Učiteľka

SR/ČR, 2016, 102 min.

Réžia:
Jan Hřebejk

Scenár:
Petr Jarchovský

Kamera:
Martin Žiaran

Strih:
Vladimír Barák

Hudba:
Michal Novinski

Hrajú:
Zuzana Mauréry, Csongor Kassai, Zuzana Konečná, Peter Bebjak, Martin Havelka, Ondřej Malý, Richard Labuda, Tamara Fischer, Ina Marojevič, Monika Čertezni, Judita Hansman, Ela Lehotská

Na začiatku školského roka sa žiakom predstaví nová triedna  učiteľka. Je to na prvý pohľad milá a láskavá vdova po armádnom generálovi, v skutočnosti však rafinovane manipuluje rodičmi svojich žiakov, aby si zaistila  rôzne materiálne výhody a možno aj ľúbostný vzťah. Z obavy o prospech vlastných detí väčšina rodičov triednej učiteľke podlieha a usiluje sa plniť jej požiadavky, poskytuje rôzne služby, dáva dary a iné pozornosti. K zlomovej situácii prichádza vo chvíli, keď sa skupinka odvážnych rodičov učiteľke vzoprie a riaditeľka školy v snahe zvrátiť neúnosnú situáciu zvolá konšpiratívne rodičovské združenie. Nájde sa dosť „statočných“ rodičov na to, aby sa učiteľku podarilo zastaviť?

Dej strhujúcej a veľmi aktuálnej snímky o sile ľudského charakteru, inšpirovanej skutočnou udalosťou sa síce odohráva začiatkom 80, rokov minulého storočia, no ide o príbeh univerzálny, ktorý by sa mohol odohrať kdekoľvek a v akomkoľvek čase, pretože skorumpovanosť, rovnako ako ľudská malosť a vypočítavosť vládnu svetom neustále.

Jan Hřebejk (*1967) – režisér, scenárista, herec. Vyštudoval dramaturgiu a scenáristiku na pražskej FAMU. Úspech zaznamenal v roku 1993 s muzikálom Šakalí léta, ktorý získal štyroch Českých levov, vrátane kategórie najlepší film. Scenár k nemu napísal Hřebejkov súputník Petr Jarchovský, ktorý s ním spolupracoval aj na ďalších filmoch. V programe Bažant Kinematografu sme už uviedli jeho filmy Pupendo (2003), Horem pádem (2004), Kráska v nesnázích (2006), Medvídek (2007), U mě dobrý (2008), Kawasakiho ruže (2009) či žánrovo odlišné snímky Nevinnosť (2011) a Zakázané uvoľnenie (2014). Svoj v poradí sedemnásty a prvý majoritne slovenský film Učiteľka nakrúcal minulé leto v Bratislave.

Film Učiteľka bude uvedený na Magio pláži v exkluzívnej slovenskej premiére, ktorou otvorí 6. sezónu Letného kina Bažant Kinematograf.
21. júla vstupuje do slovenských kín (distr.: Forum Film Slovakia, PubRes).

Program
13. 7. 21:00
Magio pláž (Tyršovo námestie, Bratislava)
Oznamy
18. 8.
Na Magio pláži premietame ešte trikrát
5. 8.
Program kina Bažant Kinematograf od 6. augusta
5. 8.
ZRUŠENÝ PRE ZLÉ POČASIE! Program k otvoreniu LOH RIO 2016 na Magio pláži
31. 7.
nedeľa 31.7. – O KOŇOCH A ĽUĎOCH pre počasie nepremietame
21. 7.
Legendy slovenského grafického dizajnu v Projekte ‘73 naživo na Magio pláži
21. 7.
Sedem zhavranelých bratov špeciálne (aj) pre nepočujúcich a nevidiacich divákov
10. 7.
Otvorenie letného kina na Magio pláži 2016
1. 7.
Začíname…v Novom Meste nad Váhom a v Považskej Bystrici!
24. 6.
Filmové leto 2016 s Bažant Kinematografom

Dnešný program

Celý program

Digitalizáciu Kinematografu podporil:

avf